דיור מוגן

ייעוץ והכוונה למציאת דיור מוגן

שמי חיה רמתי ואני עוזרת מעל 18 שנה, באופן אישי במציאת דיור מוגן המתאים ביותר עבורכם או ליקיריכם.  

הסיוע שלי הינו מכל הלב וללא עלות.

אני מזמינה אתכם לצפות בסרטון הקצר שלפניכם (פחות מדקה וחצי) כדי להתרשם איך אני יכולה לסייע לכם באיתור והתאמת דיור מוגן. 

"חיה רמתי"

נגן וידאו
לשיחת ייעוץ והכוונה ללא עלות למציאת בית אבות ליקיריכם

חייגו 072-395-1175

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

תוכן עניינים

בשנים האחרונות שוק המגורים המותאם לאוכלוסיית הגיל השלישי התפתח מאוד. ישנן מאות אפשרויות לבחור מהן, ומרבית האנשים שמוצאים עצמם בנקודה בה הם מחליטים או נאלצים לעבור לבית אבות או למתחם דיור מוגן עושים זאת בפעם הראשונה.

ככל שינוי, התהליך אינו פשוט ומלווה בקשיים נפשיים ופיזיים. לפיכך, לייעוץ מקצועי וקבלת הכוונה מגורם בעל נסיון המזוהה עם עולם זה, ישנו יתרון רב: השירות שמעניקה חיה רמתי, יועצת השמה לאוכלוסיה הבוגרת קרוב לשלושים שנה, מתחיל באבחון מקיף של האנשים והבנת צורכיהם ומצבם. בהתאם לללו, מתחייבת חיה למצוא עבור לקוחותיה את פתרון המגורים האולטימטיבי. חיה מכירה היטב האפשרויות השונות, נמצאת בקשר ישיר עם מנהלי המקומות, מראיינת דיירים ולפיכך מודעת היטב ליתרונות וחסרונות שבכל אפשרות. הערך המוסף בקבלת הייעוץ שלה הוא הסתכלותה הרחבה על כלל המשתנים, והתאמת המקום באופן ישיר לאדם/זוג הספיציפיים.

הבדלים בין דיור מוגן לבית אבות רגיל

דיור מוגן ובית אבות הם שני פתרונות מגורים המיועדים לאוכלוסיית הגיל השלישי, ולקשישים במצבים שונים. יחד עם זאת, המקומות מציעים שירותים שונים המיועדים לאוכלוסיות שונות:
דיור מוגן מתאים לאוכלוסיה מבוגרת המסוגלת לנהל אורח חיים עצמאי. המגורים במתחם מקנים לדיירים תחושת בטחון, רשת חברתית, תעסוקה ופעילויות לשעות הפנאי וסגל עובדים שמהווה עזר ומטפל בפניות שונות. ביחס לבתי אבות, בדיור מוגן השירות הרפואי מצומצם יחסית ובמידה וחלה הידרדרות במצב הרפואי של אדם הוא ככל הנראה יועבר למחלקה סיעודית הפועלת במקום. לעומת זאת, בתי אבות הינם מסגרת המפוקחת על ידי הממשלה, משרד הבריאות ומשרד הרווחה. המקומות מותאמים לקשישים שזקוקים לעזרה באופן שגרתי ועקבי, ומספקים אותם בהתאם לחוזה ולמצב הנפשי והבריאותי הספיצפי. חשוב לדעת כי פעילויות פנאי וחיי חברה קיימים גם בבתי אבות.

מחירי דיור מוגן

העלות של מגורים במתחם דיור מוגן משתנה ממקום למקום, ונקבעת לפי פרמטרים שונים כמו: היקף השירותים והתנאים, גודל המתחם, סוג המתקנים שקיימים בו, מיקום בארץ, גודל יחידות הדיור ועוד. ישנן מספר דרכים בהן מתבצע התשלום לדיור מוגן:
* ע״י תשלום חודשי קבוע הכולל שירותי אחזקה, טיפולים שוטפים והיצע של פעילויות בילוי ופנאי. במרבית המקרים התשלום החודשי איננו כולל שירותים בסיסיים כמו נקיון דירות, ארוחות ושירותיי כביסה, ועל הללו ניתן לשלם בנפרד.
* ע״י רכישה או פיקדון המנוכה באופן יחסי בכל שנה, למשך תקופת מגורים מסויימת.

דיור מוגן יוקרתי

דיור מוגן יוקרתי הוא מתחם מגורים אקסלוסיבי המיועד לאוכלוסייה המבוגרת ומציע לאנשיה שגרת חיים ברמה גבוהה מאוד ותנאים מפנקים. הדיור המוגן היוקרתי מאופיין לרוב ביחידות דיור גדולות של עד שלושה חדרים, ובשפע של תנאים ושירותים הפועלים בתוך המתחם עצמו ומציעים לדיירים שגרת חיים תוססת עם שלל אפשרויות. למשל: שימוש בבריכה, חדר כושר, חוגים, סדנאות, הרצאות, מופעים ועוד. הדיור המוגן היוקרתי מציע למתגוררים בו אופי חיים המזכיר חופשה, ומעמיד לרשותם צוות עובדים המטפל בפניותיהם ואחראי לדאוג להן. הדיור המוגן היוקרתי כולל שירותים איכותיים, חדישים, משוכללים ועדכניים הנוגעים הן לתנאי המגורים (דירות, אחזקה, גינות, טיפוח וכו') והן למתקנים השונים שקיימים במקום.

בחירת דיור מוגן

כיום, ישנם מאות מתחמים של דיור מוגן. אפשרויות הבחירה הן רבות ופרושות על כל הארץ, כאשר בין המקומות מתקיימת תחרות וכל מקום מעוניין להרשים את המתעניינים ומציג בפניהם תמונה שאינה בהכרח המציאות עצמה. לכן, בשלב הבחירה מומלץ מאוד להתייעץ עם גורם חיצוני שאיננו חלק מהמקום הספיצפי, אלא מכיר אותו מבחוץ ושומע עליו הן מדייריו והן מעובדיו. באמצעות הליווי והייעוץ של חיה, תוכלו לשמוע פירוט רחב יותר על המקום בו אתם מתעניינים שמבוסס על מידע מדיירים והיכולת להשוות עם מקומות אחרים.

תהליך קבלת קשיש לדיור מוגן
תצלום של קשישה משוחחת עם מטפלת בדיור מוגן בו היא מתגוררת

השלב הראשון והחשוב מכל בעיניי חיה הוא היכרות מעמיקה עם לקוחותיה. בזכות כך, מאבחנת חיה את הצרכים, הדרישות והציפיות של האנשים ומציעה עבורם רשימה ממוקדת של המקומות העשויים בעינייה להתאים להם. מתוך הרשימה חיה מסבירה על כל מקום בפירוט, מצרפת המלצות מדיירים ומציירת תמונת מצב מציאותית ואמיתית על כל מקום.

ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות הוא בבחינת ההתאמה לסוג האוכלוסייה. במרבית המקרים, הדיור המוגן מתאים לקשישים המסוגלים לתפקד באופן עצמאי ומעוניינים במסגרת תומכת ובסביבה חברתית. בית האבות לעומת זאת, מציע שירות רפואי וסיוע על בסיס קבוע, ובהיקף רחב יותר.

 

עלות המגורים במתחם דיור מוגן משתנה ממקום למקום ונקבעת בהתאם לרמת המקום, גודלו, מיקומו והמתקנים הקיימים בו. בנוסף, העלות נקבעת בהתאם לשירותים בהם מעוניינים הדיירים. למשל: ישנם דיירים אשר אינם מעוניינים בנקיון הדירות שלהם ועושים זאת בעצמם, ואילו ישנם כאלה המרחיבים את התשלום וכוללים בו שירותי נקיון, כביסה וכו'.

 

ההבדלים בין דיור מוגן יוקרתי לדיור מוגן רגיל מקורם ברמת החיים לה זוכים הדיירים. דיור מוגן יוקרתי הוא לרב מתחם גדול מימדים המציע למתגוררים בו שפע מתקנים ההופכים את חייהם לתוססים ונוחים במיוחד. למשל: בריכות, חדרי כושר, סדנאות מגוונות ועוד. הדיור היוקרתי מציע יחידות דיור משופצות ומעוצבות, לצד מתקנים משוכללים וחדישים. יחד עם זאת, כמעט בכל סוגי הדיור המוגן מוצעים מתקנים ופעילויות פנאי, אך תדירות הפעלתם ורמתם משתנה ממקום למקום.

 

את הדיור המוגן המתאים לכם מומלץ לבחור בהתאם לצרכים שלכם, למצב הרפואי שלכם ולאופי שלכם. למשל: דיור מוגן הממוקם במרכז העיר או בפאתי העיר, דיור מוגן באווירה כפרית במיקום פסטורלי, דיור מוגן יוקרתי המציע אורח חיים מפנק, ועוד. בנוסף, חשוב להתרשם מהאוכלוסייה המתגוררת במקום בו אתם מתעניינים, ולבחון האם החברה מתאימה לכם באופייה.

דייר בדיור מוגן הוא כל אדם המתגורר בדירה בדיור מוגן ומלאו לו 60 שנים. לעיתים ישנם דיירים הגרים עם בני או בנות הזוג בדיור המוגן.

 

חוק הדיור המוגן שנכנס לתוקף בשנת 2015 מחייב את כל בתי הדיור המוגן לקבל רישיון ממונה שהוצב לשם כך ממשרד הרווחה. דיור מוגן חייב בחידוש רישיון כל כמה שנים. הרישיון ניתן לאחר שנבדק הדיור המוגן והוא עומד בתנאים שונים שנועדו להבטיח את זכויות הדיירים ואורח חייהם. החוק מגן על דיירים מפני דיור מוגן שפועל כשלא כחוק או ללא רישיון, או במקרה שך הפרת תנאים. לכן, חשוב בבחירת דיור מוגן לוודא כי לדיור המוגן יש רישיון בתוקף.

 

המפקח הוא אדם שהוצב לתפקיד על ידי משרד הרווחה והוא בודק כי הדיור המוגן פועל לפי התנאים המתאימים.

 

התנאים לקיום הדיור המוגן הם תנאים המאשרים את הפעלתו, והם כוללים ניסיון והכשרה של מנהלי הבית, קורסים שעברו העובדים והמנהלים במקום, העדר עבירות פליליות של העובדים במקום ושל המנהלים, רישיונות בתוקף ועוד.

עוד חשוב לדעת כי תנאים לקיום דיור מוגן כוללים גם סמכויות בתוקף לקבל מידע על הדיירים, לקחת דגימות מעבדה, ועוד. התנאים פותחים ערוץ תקשורת בין הדיירים למשרד הרווחה והטלת סנקציות על מנהלי הדיור המוגן במידה והתנאים לא מתקיימים.

אישור לצורך קבלת דייר לדיור מוגן מאפשר לבעל רישיון לקבל דייר לבית וזאת לאחר שהצוות המקצועי אישר את קבלתו דרך בדיקה כי האדם יכול לנהל את עצמו ואת דירתו וזאת גם אם הוא זקוק לסיוע חלקי.

כאשר נכנסים לגור בדיור מוגן חותמים הדיירים ובעלי הדיור המוגן על הסכם שתפקדו לפרט את התשלומים לשיכון בדיור המוגן, ואת התנאים של הדייר. בחלק של התשלומים מפורטים דמי השכירות, המקדמה, הפקדת פיקדון חלקי ועוד. בהסכם מפורטים גם השירותים שניתנים לדייר הכוללים שירותים שונים לרווחת הדייר, טיפולים סיעודיים, ושמירה על זכויות הדייר במקום גם בהיעדרות ממושכת ועוד. את ההסכם מנסחים במספר שפות – כך שלדיירים יהיה קל להבין אותו. חשוב לקבל העתק של ההסכם לאחר החתימה.

 

כל אדם שרוצה להתנסות בדיור מוגן זכאי לתקופת ניסיון של שלושה חודשים. לאחר התקופה, הצדדים מחליטים האם פתרון דיור זה הוא הטוב ביותר עבור הדייר. חשוב לציין כי תקופת הניסיון לא תעלה על שנה.

לאחר תקופת הניסיון, כל צד (הדייר או מנהל הדיור המוגן) יכולים להודיע כי הם מבטלים את ההסכם. את ההסכם מבטלים בהודעה של שבועיים מראש ובכתב. מלבד זאת, הדיירים יכולים לבטל את ההסכם בינם לבין הדיור המוגן בכל עת, אך הם צריכים להודיע על כך כ – שלושה חודשים מראש ובכתב.

קיימים מספר שירותי חובה על פי חוק שדייר בדיור מוגן יכול לקבל במידה וירצה בהם. בין השירותים: אחזקה שוטפת של דירתו ומקום המגורים, כניסה בטוחה לדירה, שירותי אחיות ובריאות, שירותי עזרה ראשונה הזמינים בכל שעות היממה, בדיקת שלום הדיירים על ידי הצוות, ושירותים סיעודיים.

מחלקה סיעודית מוקמת בדיור מוגן שבו 250 דירות לפחות. במקרים של ריבוי דיירים ניתן לדיירים להתאשפז במחלקה ולקבל בה טיפול סיעודי.

 

כל דייר זכאי לפרטיות שכוללים דירה משלו עם כניסה של הצוות רק לצורך טיפול ואחזקה ותיאום מראש עם הדייר. בנוסף זכאי הדייר לתיבת דואר עם מפתח שניתן רק לדייר, פרטיות בביקורים של קרובי הדייר ועוד. החוק מחייב את הדיור המוגן לשמור על כבודו ופרטיותו של כל דייר.

בין החובות של בעל הרישיון להפעלת דיור מוגן: שמירה על רווחת הדיירים, בדיקת שלומם של הדיירים אחת ליום, התערבות של צוות במקרה של שינוי לרעה ועוד. כל התהליך נעשה תחת שמירה על כבודו ופרטיותו של הדייר עם שמירה על הרצונות שלו.

 

לא. בעל הרישיון להפעלת דיור מוגן אינו יכול לגבות כספיים מהדיירים שאינם כלולים או צוינו בהסכם ההתקשרות שחתמו שני הצדדים

 

בכל הסכם נותן הדייר פיקדון לשמירת הדירה. בעל הרישיון לא יכול לקבל סכום שעולה על 7 אחוזים מהפיקדון או 70 אלף שקלים לפני הסכום הנמוך. קבלת פיקדון גבוה יותר, נעשית לפי בחירת בעל הרישיון להפעלת דיור מוגן.

אם הדייר החליט לסיים את הסכם ההתקשרות, או שבעל הרישיון להפעלת הדיור המוגן החליט להפסיק את הסכם ההתקשרות, יושב הפיקדון לדייר. השבת הפיקדון נעשה בסמוך להשבת הדירה על ידי הדייר.

 

לא. חוק הדיור המוגן אוסר על גביית דמי ביטול מהדיירים.

 

במקרה של פינוי הדייר מסיבות בריאותיות או סיבות אחרות יפונה הדייר רק עם הודעה על סיבת הפינוי והודעה מראש של 90 יום, במקרים שונים יכול הדייר להאריך את תקופת ההודעה מראש. חשוב לציין כי הפינוי חייב להיות בתיאום עם בני המשפחה.

 

דייר בדיור מוגן יכול לשכן ביחידת הדיור שלו מטפל סיעודי מטעמו, וזאת אחרי שהדייר קיבל לכך את אישור הנהלת הדיור המוגן, ואישור של הצוות הרפואי שמאשר שהוא זקוק לשירות הסיעודי. חשוב לדעת שבית הדיור המוגן רשאי לסרב לבקשה זו והדבר תלוי בנסיבות המשתנות.

ועד דיירים הוא ועד שמוקם על ידי הדיירים והוא הוקם על מנת לשפר את שירותי השיור המוגן. הועד יכול כל דייר להשמיע את כולו ולקבל מידע על במגורים במקום ועל כל עניין. השתתפות בישיבות הוועד היא הזדמנות מעולה להכיר אנשים חדש ולהיות חלק מהנעשה במקום. הועד פתוח בפני הדיירים והוא מתכנס אחת לחודשיים.

 

לפי הנוהל חייב הדיור המוגן לספק תעסוקה עבור הדיירים. התעסוקה כוללת פעילויות העשרה, ספורט ותרבות, תוך שהתכנים נקבעים בהתייעצות עם ועד הדיירים ועם שיתוף השר לאזרחים ותיקים.

לפי הנוהל חייב הדיור המוגן לספק תעסוקה עבור הדיירים. התעסוקה כוללת פעילויות העשרה, ספורט ותרבות, תוך שהתכנים נקבעים בהתייעצות עם ועד הדיירים ועם שיתוף השר לאזרחים ותיקים.

 

לכל דייר תהיה תעסוקה מתאימה בשעות הבוקר מחוץ לדיור המוגן , לפחות חצי יום. בנוסף, פעילויות חברה הן חובה לפי החוק ועליהן להתקיים בכל שעות היום ובשעות סבירות. שעות הפנאי של הדייר תלויות בו והן נתונות לבחירתו. בין הפעילויות:  יציאה ללימודים, לחוגים, להתעמלות, לסרטים, להצגות, למופעים, לסיורים, למוזיאונים, לנופשונים, מועדון חברתי , חוגים ופעילויות במתנ"סים, ומסגרות אחרות בקהילה, או בילוי אחר של שעות הפנאי.

 

מבנה הדיור המוגן עליו להיות בנוי מחומרים יציבים ואטומים לחדירת רטיבות , מוגן ומודבר נגד חרקים או מכרסמים, והוא חייב להבנות עם איטום מספק מפני חדירת חום וקור.

חשוב כי רצפות הדיור המוגן תהיינה עשויות מרצפות הניתנות לניקוי יש לוודא כי דלתות הדיור המוגן תהיינה ניתנות לנעילה מבפנים ומבחוץ , אך עם אפשרות לפתיחת הדלתות בשעת חירום.

עוד חשוב כי יהיו חלונות מרווחים בחדרי המגורים, בחדרי האוכל ובמטבח, וכי החלונות יפנו אל מחוץ למבנה ויאפשרו כניסה של אוויר ואור, יש לוודא כי שטח החלונות בחדר המגורים לא יפחת משמינית שטח רצפת החדר, ובכל מקרה לא יפחת ממטר רבוע אחד וכי חלון חדר המגורים יהיה ניתן לסגירה ויהיה ממוקם כך שיאפשר צפייה בעדו ממצב של ישיבה.

מבנה הדיור המוגן יתוחזק ויתופעל בהתאם לכל דין ובהתאם להוראות הרשויות השלטוניות הרלוונטיות לרבות הוראות בטיחות.

תנאי המחייה הדרושים לדיירים בדיור מוגן כוללים: מים חמים לרחצה בכל שעות היממה, תאורה טבעית ומלאכותיות במשך, תאורת חירום למקרה הצורך, הסקה לחימום או כל מתקן חימום ראוי, (באישור מכון התקנים) מכשיר טלפון לשימוש של הדיירים ועוד.

סדרי הבטיחות חשובים מאד לשמירה על בריאות ושלום הדיירים. סדרי הבטיחות כוללים תאורת חירום, מנורה ניידת, מערכות בטחון מפני פריצות, בטיחות אש, מקלט ומקום מוגן מסודר בהתאם לתקנות וחוקי ההתגוננות.

הזכאים להיות משוכנים בדיור מוגן הינם: כל מי שגר בשיכון ציבורי ומעוניין להחליף דירה, אדם המתנייד בכיסא גלגלים, דייר בשיכון הציבורי שאין לו ולא היו לו זכויות בדירה נוספת במקביל לתקופת המגורים בדיור הציבורי ובנוסף אדם המתנייד בכיסא גלגלים וכן הוא אחד מאלה.

הזכות ניתנת גם לאדם שגר בקומה שאינה קומת קרקע בבניין וללא מעלית, או שיש בבניין מעלית שאינה מתאימה לנכים. מי שגר בדירה שאינה מתאימה ואינה ניתנת להתאמה למגבלותיו על פי חוות דעת של מרפא\ה בעיסוק מטעם מוסד רפואי מוכר ומהנדס מטעם החברה המאכלסת.

גם אנשים בעלי מצוקה בריאותית ומי שבעל מגבלה פיזית המעיבה על המצב התפקודי שלו וכי נקבע על ידי וועדה כי הוא צריך להחליף דירה ולעבור לדיור מוגן לצורך שיפור איכות חייו הירודה.

לשיחת ייעוץ והכוונה ללא עלות למציאת בית אבות ליקיריכם

חייגו 072-395-1175

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
חיה רמתי - עוזרת למשפחות למציאת בתי אבות בכל רחבי הארץ כבר מעל 20 שנה

קצת עלי

שלום, שמי חיה רמתי, ואני עוסקת מעל ל-20 שנה בתחום מציאת הפתרונות הנכונים והטובים ביותר עבור הקשישים היקרים לליבכם, תוך התמחות בהתאמת בתי אבות, מוסדות סיעודיים או גריאטריים בהתאם לצרכים. 

אני אלווה אתכם לאורך כל הדרך, מחיפוש המקום המתאים וכתף תומכת ברגעים הקשים, ועד בחירת המקום הנכון ובדיקת התאקלמות. אני פועלת מתוך אמונה שאוכל להקל עליכם בתהליך המורכב הזה, בזכות הידע והניסיון שרכשתי ברבות השנים, וכן בזכות האופן בו אני בוחרת להתייחס לכל משפחה וצרכיה האישיים, תוך מתן דגש רב על נוחות ותכיפות הביקורים המשפחתיים. 

מטרתי העיקרית היא שהמעבר לבית האבות, דיור מוגן או מרכז סיעודי לא ייצור נתק וריחוק, אלא שיפור בחיי הקשיש, שייטיב עימו ועם משפחתו.

ממליצים-עלינו לקוחות שאיתרנו להם בית אבות מתאים
רצוני לומר לך תודה מכל הלב בשמי ובשם משפחתי, וכמובן בשם אחותי אודליה הסיעודית! על היחס האנושי והטיפול המיוחד, על התמיכה הליווי והידע שנתת לנו לאורך כל הדרך. בראשית ובראשונה פגשנו אישה אכפתית, מבינה ונכונה לסייע מכל הלב ובנעימות. אני ומשפחתי מודים לך על הזמינות שהיית עבורנו, ועל עזרתך הנפלאה, שהייתה בישבילנו פשוט הצלה. אלף מילים לא יתארו את ליבך הטהור. ועוד אלף מילים לא יוכלו לספר על הרצון שלך תמיד לעזור. הרשי לנו לומר לך שוב תודה, ולאחל לך המון בריאות וכח להמשיך להיות כמו שאת מלאך. ושכל יום יהיה יותר טוב מיקודמו תודה מקרב לב, משפחת אטדגי, משפחת פיטוסי ואחותי אודליה
משפחת אטדגי ומשפחת פיטוסי
לחיה שלום רב! רציתי להודות לך בשמי ובשם משפחתי על העזרה במציאת בית אבות המתאים לאמי בזמן קצר ובמקצועיות רבה מצידך. עזרת לנו לאורך כל הדרך מיום כניסת אמי לבית אבות ועד לקבלת הקוד ממשרד הבריאות. תמיד הייתה לך אוזן קשבת הבנה ועזרה ברגעים הקשים. תודה רבה לך על הכל. שהקב"ה ימלא כל משאלות ליבך לטובה וייתן לך בריאות ואריכות ימים. בברכה: דוד כהן
דוד כהן
לחיה היקרה! תודתנו הרבה למאמץ המיוחד שעשית למען אחינו מרדכי סלע. לאנשים כמוך נזקפת התקדמות מדינתנו הקטנה לממדיה היפים לאורך 62 שנה המעט מאוד יחסית למדינות העולם.
מרדכי סלע
לשיחת ייעוץ והכוונה ללא עלות למציאת בית אבות ליקיריכם

חייגו 072-395-1175

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

החיים הטובים בדיור המוגן

בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה בה יותר צעירים עוברים לדיור מוגן. לא רק קשישים שזקוקים לעזרה צמודה אלא אנשים שילדיהם כבר יצאו מהבית, חלקם כבר סבים וסבתות וחלקם לא, שבוחרים לשנות את סביבת מגוריהם.

בעבר, השינוי והמעבר לבית האבות הרגיש כמו הסוף ויש שיאמרו "התחנה האחרונה". הוא נעשה כדי לא להכביד על המשפחה וכשהיה צורך ממשי בכך. כשהאדם או הזוג לא יכלו יותר לדאוג לצרכיהם באופן חלקי או מלא. היום זה לא המצב. היום מרכזי דיור מוגן מציעים סביבת מגורים תוססת, מרגשת ועם זאת נוחה ונינוחה.

סיבות לעבור לדיור מוגן בגיל צעיר

חלק מהסיבות לעבור לבית אבות או דיור מוגן הן סיבות פיזיות. כאשר מכל סיבה שהיא מתחיל קושי בפעולות יום יומיות, בביצוע הכביסה, בישול האוכל והניקיון, יש צורך בעזרה. כמובן שהדבר נכון כשישנו קושי בניידות ובעיות רפואיות. אך הבעיות הפיזיות הן לא היחידות שמצדיקות מעבר לדיור מוגן.

הילדים שיצאו מהבית ולא פעם מתגוררים במקומות מרוחקים, הבדידות החברתית וחוסר העיסוק במהלך היום, מצדיקות את המעבר. למעשה ישנן סיבות רבות לכך שהמעבר לדיור מוגן נעשה היום בגיל צעיר יותר מכפי שנעשה בעבר ואלו חלקן:

1.     המשך החיים הרגילים

המעבר לדיור מוגן לא מחייב את הדיירים לשנות את כל אורח החיים שלהם. נכון, הם נמצאים בסביבה חדשה, אך הם עדיין יכולים להיפגש עם החברים והמשפחה ויש אפילו שימשיכו לעבוד. היום אפשר לראות גם אנשים שממשיכים לעבוד עד גיל מאוחר ופשוט בחרו להעתיק את מקום המגורים שלהם לדיור מוגן. החיים יכולים להמשיך כהרגלם, עם כל היתרונות שיש למקום החדש.

2.     סביבה מוגנת ומפוקחת

דיור מוגן מציע סביבה שיש בה פיקוח מבחינת צוות העובדים וצוות רפואי. החשש מנפילות יכול להיות מוצדק וחשוב שיהיה מענה מהיר בעת הצורך. בנוסף לכך לא פעם עולה החשש מפורצים ואנשים אחרים שעלולים לפגוע בבית אך לא בדיור המוגן. כל המקום נבנה באופן שמאפשר לדיירים לחיות את חייהם, כשהם יודעים שעומדים לרשותם שירותים שהופכים את חייהם למוגנים יותר.

3.     חיים חברתיים תוססים

אלו אשר בוחרים בכך יכולים ליהנות מחיי החברה שבדיור המוגן. לעתים המעבר נעשה לאחר שאחד מבני הזוג הלך לעולמו ולעתים כזוג. יחסים חדשים מתגלים ומתפתחים במסגרת הדיור המוגן וזאת תודות למרחב המשותף המוגן, לפעילויות יזומות ולמכנה המשותף של כולם. בניגוד לחיים בבניין בו אפשר לחיות שנים בלי להכיר זה את זה, כאן ישנן הזדמנויות רבות להכיר ולהרחיב את המעגל החברתי.

4.     מענה לצרכים בסיסיים

ככל שהשנים עוברות כך יש צורך בסיוע בדברים קטנים וגדולים בבית. הדיור המוגן מאפשר לדיירים לקבל מענה על פי הצורך, מניקיון הדירות ועד לארוחות חמות ושירותי כביסה. כמובן, יש לבחון מה מציעים במקום, באיזה מחיר ומהן החלופות, אך כדאי לזכור שעם השנים הפעולות שפעם היו פשוטות וקלות הופכות למשימות מכבידות. הרצון לחיות בסביבה שנותנת מענה על פי הצורך מושך רבים לדיור המוגן בגיל צעיר יותר מאשר בעבר.

5.     מעבר בעיניים פקוחות

ככל שאנחנו מבוגרים יותר כך קשה לנו לעבור ולקבל החלטות בנוגע למעבר. קשישים אשר עוברים לבית אבות זקוקים להליך התאקלמות שדורש רגישות רבה. מעבר לדיור מוגן מתבצע בעיניים פקוחות, לאחר בחינה מדוקדקת של המקום, העלאת השאלות הנדרשות ובחינת החוזה. כל הדברים אשר נראים מורכבים כשיש לחץ בנוגע למעבר, הופכים לפשוטים יותר וההחלטה לעבור נעשית על ידי המבוגרים עצמם כשלרוב בני המשפחה תומכים ושמחים לבוא לבקר.

לבחון את האפשרויות ולקבל את ההחלטה הטובה ביותר: 

מעבר לדיור מוגן הוא בדרך כלל שינוי חיובי בחיים ובמיוחד כשמתקבלת ההחלטה הנכונה. רוב האנשים שעוברים לא יחזרו לביתם ולא יעברו למקום אחר, פשוט כי הם מוצאים את המקום שהם שמחים לקרוא לו בית. מכאן אפשר להבין כי ישנה חשיבות לבחינת האפשרויות ולהעלאת השיקולים הנכונים. בבחירת דיור מוגן כדאי לחשוב על המשך החיים הנוכחיים.

המעבר לא אומר שאי אפשר להיפגש עם חברים, ללכת לחוגים או לראות את הילדים והנכדים. להפך, המטרה היא לשמור על איכות החיים ברמה הגבוהה ביותר ולכן ישנה משמעות למיקום של הדיור המוגן ולאזור המגורים של הילדים. השיקול הפיזי הוא אחד מבין השיקולים שיש להפעיל בביצוע ההחלטה. שיקולים נוספים נוגעים למקום עצמו, אילו שירותים הוא מציע והתחושה האישית במקום.

ממש כמו מעבר לדירה חדשה, עיר או כפר, גם במעבר לדיור מוגן צריכה להיות הרגשה אישית טובה. תחושה שהגענו למקום הנכון, מקום שנעים לנו להסתובב בו, שהדירה מתאימה לצרכים שלנו ושמציע שירותים בהתאם לציפיות שלנו. חשוב להתרשם מהמקום באופן אישי ואף להגיע עם הילדים, לדבר עם הצוות, להתרשם ממנו ולשוחח עם דיירים שכבר מתגוררים בו. לפני המעבר יש לבחון גם את החוזה לעומק ובמידת הצורך להתייעץ עם אנשי מקצוע שיוכלו להתרשם ממנו.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.