פעילויות חברתיות וגופניות בגיל הזהב

בהגיעם לגיל הזהב, לא מעט מבוגרים חווים משבר מסויים. חלק מהסיבות למשבר הוא צורך גובר בתעסוקה ובאינטרקציה חברתית, לאור שינוי בשגרה היומית ושפע של זמן פנוי אליו לא היו מורגלים קודם לכן. בני גיל הזהב מבינים ומכירים בחשיבות פעילות חברתית ומחפשים פעילויות שיוכלו להשתלב בהן.

בנוסף פעילות גופנית חשובה לגוף ולנפש בכל גיל וגיל. סביב הגיל השלישי החשיבות וההכרה בצורך הולכת וגדלה. מרבית בתי האבות בארץ מכירים ומבינים את המשמעות הגדולה שיש לנושא ופועלים לא מעט לקידום העניין.

פעילות חברתית בגיל הזהב

פעילות חברתית בגיל הזהב הינה חשובה מאוד על מנת להעסיק את הקשיש וליצור שגרה יום יומית מהנה, מאתגרת ושיתופית.

על יתרונות הפעילות בגיל השלישי

כאמור אחד היתרונות הבולטים בפעילות חברתית לבני גיל הזהב הוא יצירת תעסוקה קבועה. אחת הבעיות שנוצרות עם ההגעה לגיל הפרישה היא חוסר במסגרת. כיום אנשים פורשים מעבודתם בשלב שבו עדין כוחם במותנם והם זקוקים לעשיה משמעותית.

פעילות חברתית יוצרת תחושה טובה של חברות ואפילו משפחתיות. זוהי הזדמנות להתוודע לאנשים חדשים, לתחומי עניין נוספים ולהצטרף למעגלים חברתיים חדשים. בדרך כלל במהלך החיים אנו עסוקים מידי מכדי להתפנות לתחביבים ותחומי העשרה. הגיל השלישי זוהי הזדמנות נפלאה לתת לעצמך את כל ההנאות שטרם הספקת.

יתרון נוסף הוא ביצירת תחושת חיוניות שלעיתים אובדת מעט עם סיום ההעסקה. בני גיל הזהב זקוקים כמו כולם לתחושה שהם בעלי משמעות, דבר שמגביר את תחושת הביטחון העצמי ואיתה את שמחת החיים.

פעילות חברתית בדרך כלל אינה כרוכה בהוצאה כספית גדולה ויש פעילות המתקיימות לחלוטין ללא עלות.

ייעוץ והכוונה למציאת בתי אבות, דיור מוגן ומוסד סיעודי

חייגו ו 072-395-1175 

או השאירו פרטים:

סוגים שונים של פעילויות חברתיות לגיל הזהב

בני הגיל השלישי יכולים להשתלב במגוון רחב מאוד של פעילויות. חלק מהאנשים מעדיפים להשתלב בפעילות קבועה, כזו שמתרחשת אחת לזמן קבוע, ואילו מבוגרים אחרים מעדיפים להשתלב בפעילות חד פעמית, שאינה מצריכה התחיבות מצדם.

סוג אחד של פעילות שמתאימה לאוכלוסיה זו היא פעילות התנדבותית. יש אין ספור מסגרות בכל רחבי הארץ אשר שמחים לקבל לשורותיהם מתנדבים מבני הגיל השלישי. פעילות התנדבותית תורמת הן למתנדב, לתחושת הערך העצמי שלו וליכולתו לתרום לאחר והן כמובן לגורם הנתמך. גם פעילויות התנדבותיות נחלקות לפעילויות קבועות הדורשות התחיבות והתמדה לצד פעילויות התנדבותיות חד פעמיות. זוהי הזדמנות טובה להתנסות במגוון פעילויות עד למציאת פעילות מועדפת בה ניתן להתמיד לאורך זמן.

סוג נוסף של פעילות היא השתלבות בפעילות הנערכת במתנס או בבית אבות. בתי אבות בכל רחבי הארץ מקיימים פעילויות חברתיות עשירות ומעשירות וניתן להשתלב בהן באופן חד פעמי או קבוע. היתרון בהשתלבות בפעילות הנערכת באחד מבתי האבות היא ביכולת ביצירת קשרים חברתיים חדשים ומעגלי תחומי עניין. בתי אבות מציעים פעילויות בתוך כתליהם ובאיזור בו הם ממוקמים. בתי אבות במרכז מציעים שפע של פעילויות במרכז הארץ לצד בתי אבות בירושלים המציעים פעילויות בבירה.

פעילויות חברתיות קיימות במגוון מקומות ובמגוון סגנונות. הדבר החשוב הוא למצוא פעילות שתעשיר, תתרום ותעניק תחושה טובה.

מגוון פעילויות חברתיות ותרבותיות לגיל הזהב בתל אביב

תל אביב ידועה בהיותה העיר המרכזת את המגוון הרחב ביותר של פעילויות ואירועים תרבותיים. בתי האבות בתל אביב משלבים בפעילויות שלהם אטרקציות ופעילויות מגוונות לקשישים, אשר חלקן מתבצעות בתוך בית האבות וחלקם בעיר עצמה. קשישים רבים בוחרים לבלות את ימיהם בבתי אבות בתל אביב לאור העובדה שמיקום זה יאפשר להם להנות מכל מה שלעיר יש להציע. ריכזנו עבורכם כמה מהפעילויות המותאמות לקשישים בבתי אבות בתל אביב.

פעילויות לקשישים בתל אביב

תיאטראות– בתל אביב שפע של תיאטראות המציגים באופן קבוע הצגות המתאימות לקהל היעד. רוב התיאטראות מספקות הנחות לאזרחים ותיקים בשיעור של 50% או מאפשרות מנוי מוזל לאזרים ותיקים. בין התיאטראות בעיר תל אביב תוכלו למצוא: הבימה, הקאמרי, גשר, בית לסין, בית מיומנה עוד.

קולנועים– פעילות נוספת המתקיימת בעיר תל אביב ומתאימה מאוד לקשישים. גם בקרב בתי הקולנוע בתל אביב ניתן למצוא זכויות מיוחדות לקשישים בצורת כרטיסים מוזלים ומנויים מיוחדים.

מוזאונים– שלושה מהמוזאונים הגדולים ביותר בישראל שוכנים בעיר תל אביב, לצד עשרות מוזאונים אחרים הממוקמים ברחבי העיר. בין המוזאונים יש לציין את מוזאון ארץ ישראל הממוקם ברחוב חיים לבנון. המוזאון מציג באופן קבוע תערוכה נבחרת וכמו כן מוצגות בו תערוכות שונות המתחלפות מעת לעת. מוזאון נוסף בעיר תל אביב הוא מוזאון תל אביב לאומנות. המקום מציג גלריות שונות לאומנות מתקופות שונות.

מרכז רייך– מרכז אשר הוקם ב2007 במרכז תל אביב המיועד לשימושם של אזרחים ותיקים. במרכז מתקיימות פעילויות שונות החל מפעילויות ספורט ובריאות וכלה בפעילויות תרבות והעשרה. המרכז ממוקם ברחוב ארלוזרוב 106 בתל אביב.

מועדון קשישים קוסאר– מועדון הממוקם באזור הצפוני של תל אביב ברמת החיל. המרכז מציע לאזרחים ותקים וקשישים מגוון פעילויות, מפגשי תרבות ומוזיקה, חוגי מחול ואומנות.

פעילות גופנית בגיל הזהב

אחת הדרכים לשמר את חוזקו ובריאותו של הגוף היא הפעילות הגופנית, שעוזרת בעיכוב תהליכי הזדקנות ותפקוד הגוף בחיי היום יום. תהליכי ההזדקנות גורמים לתהליכים ניווניים בשרירים ובמפרקים. פעילות גופנית מתמדת ומודרכת, שמתאימה ליכולתו של האדם, עשויה לסייע בהאטת הליכים אלה.

מומלץ שהפעילות הגופנית תתבסס על פעילות אירובית כמו הליכה, ריצה דיווש על אופניים וכל פעילות הנמשכת לאורך זמן אם עליית דופק ובנוסף פעילות לחיזוק השרירים. פעילות מסוג זה תעזור ותתרום לחיזוק מערכת שריר ושלד, מערכת הלב וכלי הדם ומערכות אחרות כמו מערכת העיכול, מערכת העצבים ועוד.

יש מגוון פעילויות ספורטיביות המתאימות לאוכלוסיה מבוגרת, כאשר ההתאמה לפעילות הספציפית תלויה כמובן ביכולת הגופנית ובכושר. יש סוגי פעילויות גופניות שנועדו לשפר כושר גופני לצד פעילויות אחרות שנועדו לתת מענה לצרכים אחרים.

כאמור אימון גופני הוא חשוב ובעל ערך, גם אם האדם מרותק לכיסא גלגלים או למיטה ניתן להפעיל את גופו במידה קלה ולהעניק לו תחושה של תנועתיות. כמובן שיש לעשות זאת בהתאם ליכולות הקשיש הפיזיים ואין לבצע תרגילים קשים. המטרה היא הישג קל של תנועה.

בתי אבות מקיימים פעילויות גופניות המותאמות לאוכלוסיית הגיל השלישי. פעילויות לדוגמא בבית אבות:

  • התעמלות רגילה
  • קבוצת יוגה
  • התעמלות מוזיקלית
  • שחיה
  • הליכה
  • פלדנקרייז וכדומה.

בתי האבות באינדקס באתרנו, המעסיקים צוות רפואי תומך הכולל פיזיותרפיסט פרטי, מעסה, מדריכי כושר מסוגים שונים כך שכל הפעילות מפוקחת.

כחלק מהשגרה השבועית של בית האבות מוצעות לדיירים אפשרויות שונות להשתלב בפעילויות גופניות. דיירים יכולים לבחור אם להצטרף לאחת הקבוצות באופן קבוע לפעילות או לקיימה באופן עצמאי. 

ייעוץ והכוונה למציאת בתי אבות, דיור מוגן ומוסד סיעודי

חייגו ו 072-395-1175 

או השאירו פרטים:

פעילות לגוף ולנפש

מלבד היתרונות הברורים שמספקת הפעילות הגופנית למצב הבריאותי והגופני של הקשיש, תורמות פעילויות גופניות בבתי האבות לתחושת השיכות של הדיירים, מספקת קרעקע נוספת להכרויות ומפגשי חברותא. 

יש לציין כי כל פעילות גופנית בגיל השישי דורשת הוועצות עם רופא. בגיל זה חשוב להבין ולוודא את המגבלות לצד היכולות על מנת ליצור תוכנית לפעילות שתתרום בצורה הטובה ביותר.

בנוסף לפעילות גופנית מומלץ לשלב גם פעילות מחשבתית לחיי הקשיש

פעילות מחשבתית יכולה להתבצע גם ללא שימוש בתנועתיות הגוף: תרגול הזיכרון, שמירה על תקשורת מילולית, והעלאת זיכרונות הם בעלי ערך רב לא רק מבחינה סנטימנטלית אלא גם לתחושת הביטחון העצמי של האדם. 

פעילות נוספת יכולה להיות האזנה למוזיקה האהובה על האדם המבוגר, האזנה לספרים מוקלטים וכדומה. אלו רק רעיונות בודדים, מגוון הדברים שניתן לבצע יחדיו הוא רחב בהרבה.

פעילויות יצירה

יצירתיות מסייעת לאדם להרגיש בעל ערך ורבות כבר נכתב על הקשר בין ערך עצמי לבריאות. בפעילות יצירתית הכוונה היא למגוון דברים, העיקר הוא לאפשר לקשיש לבטא את עצמו בדרכים רבות ומגוונות:

  • ציור בפחם, צבעי פנדה, עפרון צבעוני, צבעי מים או גואש, תלוי ביכולת התנועתיות של האדם.
  • משחקי חברה קלים או מורכבים (דמקה, דומינו, רמי, קלפים וכו')
  • שעשועי מחשבה לשחקן בודד כגון תשבץ, סודוקו וכו'

המטרה הראשית היא הנאה, לכן חשוב שהפעילות תהיה על פי נטיותיו של האדם הקשיש ועבורו.

לשיחת ייעוץ והכוונה ללא עלות למציאת בית אבות ליקיריכם

חייגו 072-395-1175

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן