בעיות עיניים ופתרונות לבני הגיל השלישי

אין ספק שהראייה מהווה את החוש החשוב ביותר לתפקודנו, היות והיא מאפשרת לנו לנווט בעולם, להתרשם וליהנות מנופים ולראות את החיוכים של האנשים שיקרים לנו. אצל רוב בני האדם מתרחשת באופן טבעי לעת זקנה, ירידה באיכות הראייה, בשל בעיות רפואיות שונות, המשפיעה על חייהם של הסובלים ממנה הן ברמה הפיזית והן ברמה הנפשית. במאמר שלפניכם מידע חיוני בנוגע לסיבות לירידה באיכות הראייה בגיל השלישי והדרכים לטיפול במצב.

בעיות הראייה השכיחות בגיל הזהב

בעיות הראייה השכיחות בגיל המבוגר רבות, ונעות ממצבים קלים ופשוטים לטיפול ועד למחלות קשות יותר שעלולות לגרום לאובדן מאור עיניו של הקשיש. לפניכם רשימה של עיקר בעיות הראייה בקרב קשישים:

  • רוחק הראיה: בעיית הראייה הקלה והשכיחה ביותר בגיל השלישי, המתבטאת בקושי למקד את הראייה ממרחק קרוב, כמו בקריאת ספר, שאותה ניתן לפתור בקלות באמצעות התאמת משקפי ראייה.
  • רטינופתיה סוכרתית: פגיעה ברשתית כתוצאה מסיבוך של מחלת הסוכרת, הפוגעת בזרימת הדם בימים שבחלקה האחורי של העין. בעיה זו עלולה לפגוע באיכות הראייה עד כדי אובדנה המלא.
  • ניוון מקולרי (AMD): התנוונות של אזור הכתם הצהוב ברשתית, המקשה על ראייה ברורה.
  • התנתקות הרשתית: היפרדות שכבות הרשתית זו מזו, שגורמת לאובדן הראייה.
  • קטרקט: עכירות בחלק מעדשת העין או כולה, המונעת מעבר האור דרכה ופוגעת באיכות הראייה. בין התסמינים האופייניים ניתן למנות קושי להבחין בין צבעים וניגודים, רגישות לאור מסנוור וערפול.
  • גלאוקומה: נזק לעצב הראייה, לרוב בעקבות עליית הלחץ התוך עיני, הגורמת לאובדן גובר והולך של יכולת הראייה עד לכדי עיוורון.
בעיות עיניים

השלכותיה של פגיעה באיכות הראייה על חיי הקשיש

פגיעה באיכות הראייה מהווה גורם משמעותי המשפיע רבות על איכות חייו ובטיחותו של הקשיש. חשוב לדעת, כי ראייה לקויה עלולה בסבירות גבוהה לגרום לנפילות, שמהן הסיכון להידרדרות כללית במצב הבריאות גבוה. 

בנוסף, ראייה לקויה פוגמת ומורידה גם את מצב רוחו של הקשיש ומידת שביעות רצונו מחייו, ועלולה להוביל לדיכאון, אובדן עניין בפעילויות היומיום ולהזנחה עצמית. זאת ועוד: ראייה תקינה מהווה, עבור אנשים רבים, בסיס הכרחי לקיום חיי חברה תקינים ולהתנהלות עצמאית ותפקוד בסיסי בחיי היומיום. 

היות וישנן מחלות עיניים רבות שאבחון מוקדם שלהן משפר משמעותית את סיכויי ההחלמה, וחיוני למניעת נזקים נוספים, קיימת חשיבות רבה לשמור על ערנות למצב ראייתו של הקשיש, ולפנייה לסיוע ואבחון רפואי במידת הצורך.

פגיעה באיכות הראייה

דרכי טיפול בבעיות ראייה

חלק מהטיפולים שקיימים לבעיות ראייה הנם תרופתיים ופשוטים יחסית. כך למשל במצב של גלאוקומה, שמטופלת בטיפות עיניים להורדת הלחץ התוך עיני, סוכרת המחייבת טיפול תרופתי לאיזון רמות הסוכר בדם וניוון של מרכז הראייה. במצבים בהם קיימת פגיעה מתקדמת יותר בראייה, ניתן לעתים לטפל באמצעות לייזר. כך מקובל, למשל, במצבים של גלאוקומה חמורה לצורך שינויים מבניים בעין ושיפור הניקוז אשר מוריד את הלחץ התוך עיני או ברטינופתיה סוכרתית מתקדמת, על מנת להאט את הנזק הנגרם לרשתית. בנוסף, קיימים מצבים בהם הטיפול במומלץ הנו ניתוחי, כך לדוגמא כשקיים קטרקט שגורם לנזק משמעותי באיכות הראייה, מוחלפת העדשה הטבעית העכורה במלאכותית, בתהליך כירורגי ׁׁ(למידע נוסף >>>). 

ייעוץ והכוונה למציאת בתי אבות, דיור מוגן ומוסד סיעודי

חייגו ו 072-395-1175 

או השאירו פרטים:

שיקום במצבי פגיעה באיכות הראייה

על אף הטיפולים הרפואיים המגוונים שמוצעים ללוקים בבעיות ראייה, ישנם נזקים מסוימים שאינם ניתנים לתיקון. 

במצבים אלו, חשוב להתאים לקשיש תהליך שיקום הולם, על מנת להקנות לו טכניקות שישפרו את רמת התפקוד היומיומית שלו ויאפשרו עצמאות מקסימלית והתנהלות בטוחה בחיי היומיום. לשם כך, יש להעריך ביסודיות את הקשיים התפקודיים עמם מתמודד האדם המבוגר בביתו ומחוצה לו, ולבנות תכנית הדרכה מסודרת המותאמת לצרכיו. 

שירות זה ניתן לקבל במסגרת מחלקות לשירותים חברתיים ושירותי הרווחה הקרובים לאזור מגוריכם או במכונים לראייה ירודה ברחבי הארץ. 

מרכזים אלו מציעים גם אביזרים להשאלה הייעודיים לכבדי ראייה ולעיוורים (כמו כלב נחייה, מקל, שעון ברייל ועוד), קבוצות תמיכה, וטיפולים רגשיים במצבי משבר הנובע מאבדן הראייה. 

בנוסף, חשוב להתאים להתאים את הסביבה הביתית לבעיות הראייה. בין היתר, רצוי להגביר את עוצמת התאורה בבית, לארגן את הריהוט במרחב כך שיפחית את הסיכויים לנפילה ולרכוש טלפון או שעונים בעלי ספרות גדולות.

זכויות המגיעות ללקויי ראייה ועיוורים בישראל

הזכויות להם זכאים לקויי ראייה ועיוורים בישראל, ניתנות למימוש בעיקר למי שנוא עמו תעודת עיוור או לקוי ראיה, וכוללות שירותי שיקום, והטבות מגוונות. 

בתהליך בדיקת הזכאות לתעודה זו מול המוסד לביטוח לאומי או השירות לעיוור, נבדקת גם האפשרות לקבלת דמי ליווי, שהם מענק כספי חודשי לסיוע בניידות ובפעילויות התלויות בה כדי להקל של השתלבות תקינה בחברה, וקצבת נכות חודשית, בהתאם לשיעור הנקבע. 

בנוסף, מקנה תעודת העיוור הנחות בשירותי חברת "בזק", בתשלומי מים וחשמל ועל טיפולי שיניים, ופטור משתלום בגין שליחת דברי דואר ובתחבורה הציבורית. 

לבעלי תעודת עיוור מגיע גם לקבל תוו נכה, המקנה זכות למלווה המביע אותם לחנות במקומות המיועדים לכך, וכן הנחה משמעותית בתלום אגרת הרישוי השנתית לרכב וסימון מקום חנייה השמור לו בסמוך לביתו. 

קשישים בודדים הנושאים תעודת עיוור רשאים לקבל גמלת סיעוד מבלי שיידרשו לעבור מבחן תלות. בנוסף, אנשים שהוכרו כסובלים מ-100% נכות בעקבות עיוורון, זכאים לקבל מענק לרכישת דירה והנחות בארנונה. 

לתעודת העיוור זכאי כל מי שסובל מהיעדר ראייה מוחלט, צמצום שדה הראייה לכדי 20 מעלות או חדות ראייה מקסימלית של 3/60 בלבד, וזאת בעין הבריאה יותר וגם בהרכבת משקפיים.

משקפיים

הגופים המטפלים ומסייעים בלקויי ראייה ועיוורים בארץ

בישראל קיימים מספר גופים המסדירים את נושא הסיוע והטיפול בלקויי ראייה ועיוורים. בין הארגונים המובילים בתחום ניתן למנות את האגודה למען העיוור, "צמד" עמותת סיוע לעיוורים ולקויי ראייה הנעזרים בכלבי נחייה, מגדל האור – מרכז רב תחומי המעניק הדרכה שיקומית לכבדי ראייה ואת מכון מיכאלסון לשיקום הראיה, המעניק שירותי אבחון, הדרכה ותמיכה. 

בעמותת משכן הראייה אופטיקל סנטר, ניתנים בהנחה ועד כדי מימון מלא בדיקות ראייה, מכשירי שמיעה ומשקפיים לאוכלוסיות הזכאים השונות. 

בנוסף, ראוי לציין גם את המרכז הישראלי לכלבי נחיה לעיוורים, את המרכז לעיוור בישראל, שהוא ארגון הגג לכל עמותות הסיוע לכבדי ראייה במדינה ואת עמותת נמ"ג, המסייעת לחולי ניוון מקולרי גילי, הנפוץ בקרב בני גיל הזהב. 

עוד כדאי להכיר גם את הספרייה המרכזית לעיוורים, כבדי ראייה ומוגבלים, ששולחת למנוייה בדואר וללא תשלום ספרים וחומרי קריאה ייעודיים כמו ספרים שהוקלטו על ידי קריינים מקצועיים, הוצאו לאור בהדפסת אותיות גדולות וכתב ברייל.

בשורה התחתונה, שהראייה היא ללא ספק אחד החושים הדומיננטיים אצל כל האדם, והשלכות הפגיעה בה ניכרות במגוון רבדים פיזיים ונפשיים. לכן חשוב לשמור על בריאות העיניים, לטפל ולמנוע בעיות ראייה שונות, תוך פנייה מידית בהקדם האפשרי עם התגלות סימנים ראשונים של פגיעה.

לשיחת ייעוץ והכוונה ללא עלות למציאת בית אבות ליקיריכם

חייגו 072-395-1175

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן