בעיות זקנה

למה צריך לצפות ומה בכל זאת ניתן לעשות?

תוחלת החיים בימינו הולכת ומתארכת, והמדע העוסק בהזדקנות ובבעיות המתלוות אליה מתפתח מדי יום. ועדיין, רוב בני האדם, בהגיעם לגיל מסוים, מתחילים לחוות ירידה בתפקודים שונים ולהתמודד עם צרות כאלה ואחרות. מה שחשוב לזכור הוא שתהליך ההזדקנות הוא תהליך טבעי ושכולנו נהיה שם יום אחד. 

עם זאת, יש הרבה דברים שניתן לעשות כדי להגיע לתהליך הזה מוכנים ובריאים יותר. וכשאנחנו כבר בתוך התהליך, אפשר לאמץ הרגלים ושגרת חיים שיעזרו לנו לעבור אותו בצורה טובה יותר.

אז מעבר לשיער המאפיר ולקמטים שכולנו חוששים מהם, למה עוד צריך לצפות?

מחלות לבביות הן בין הנפוצות ביותר בקרב זקנים. בעקבות שינויים המתרחשים עם הגיל בכלי הדם, הלב עובד קשה יותר, ותפקוד שרירי הלב, כלי הדם וקצב הלב יורד. כל אלו עלולים להוביל לבעיות של לחץ דם ובעיות לבביות אחרות.

העצמות, המפרקים והשרירים נשחקים. העצמות נוטות להתכווץ ולהיחלש, וצפיפותם יורדת עד כדי כך שהן נהיות שבירות יותר. השרירים נחלשים ומאבדים את גמישותם, מה שמשפיע על היציבות, על שיווי המשקל ועל הקואורדינציה.

תפקוד מערכת העיכול נפגע, אם כתוצאה משינויים מבניים בה, המתרחשים עם הגיל, ואם כתוצאה מתרופות ותוספים כמו ברזל, או ממחלות אחרות כמו סכרת.

הראיה והשמיעה מתדרדרות עם הגיל. השיניים והחניכיים נחלשות ונהיות פגיעות יותר. העור נהיה דק ויבש יותר וגמישותו פוחתת. כל אלו גורמים לקמטים, כתמים בעור ושומות.

גם המשקל עלול לעלות עם הגיל בשל הירידה בתפקוד מערכת העיכול, חילוף החומרים ויעילות שריפת הקלוריות על-ידי הגוף. זקנים שמפסיקים להיות פעילים גופנית וממשיכים לאכול את אותן כמויות שצרכו עד כה, עלולים לעלות במשקל.

התפקוד המיני נפגע גם הוא עם הגיל, ואצל גברים ונשים כאחד מדווחות בעיות רבות הקשורות בחיי המין בגיל השלישי.

בעיות זקנה - אחות מחבקת אישה זקנה

עוד אחת מהבעיות הקשות ביותר, הנובעת משינויים ואי התחדשות תאים במוח, היא ירידה בתפקוד הקוגנטיבי ובזכרון. 

אצל חלק מהזקנים הדבר בא לידי ביטוי בבעיות שכחה קלות, אך אצל חלקם מתפתחות מחלות בעלות תוצאות הרסניות יותר, כמו אלצהיימר או דמנציה, שבשלבים מתקדמים הן משפיעות בצורה משמעותית על תפקודם ועצמאותם של הזקנים, ועל יכולתם לבצע פעילויות יומיומיות בסיסיות בעצמם.

ישנן מורכבויות נוספות המלוות את תהליך ההזדקנות והופכות אותו לקשה יותר. רבים חשים בדידות כתוצאה ממוות של בן או בת בת הזוג. ככל שמתבגרים, מכרים וחברים הולכים לעולמם בזה אחר זה, והבדידות הולכת וגוברת. גם לבני המשפחה אין תמיד זמן לבקר בתדירות שהזקן היה מצפה לה.

הטכנולוגיה שמתפתחת באופן תמידי כמעט ואינה מאפשרת לקשישים להדביק את הקצב, ופעמים רבות הם חשים שהם נשארים מאחור ואינם רלוונטיים יותר, או שקשה להם לבצע פעולות הדורשות ידע טכנולוגי.

ישנו גם קושי נפשי המתלווה לכל הבעיות הללו, הבריאותיות, החברתיות והמנטליות, שגורם לזקנים רבים לפתח דכאון או חרדה.

פעמים רבות, ואולי זהו אחד מהמאפיינים הבולטים של ההזדקנות, הצרות מגיעות בצרורות. בעיות מסוימות מובילות לאחרות ומתקיים מעגל אינסופי של מחלות, תרופות, כאבים וסבל.

בעיות זקנה - מה ניתן לעשות

אז מה בכל זאת ניתן לעשות?

אף אחד עוד לא מצא את הנוסחא לחיי נצח ואפילו לא למוות בשיבה טובה. מה שכן אפשר לעשות, הוא לאמץ אורח חיים שיצמצם את הבעיות הללו ויאפשר הזדקנות מכובדת יותר וקשה פחות.

פעילות גופנית שבשגרה היא אחד הדברים החשובים ביותר כשמדברים על אורח חיים כזה. היא תורמת לבריאות הלב ומסייעת בחיזוק העצמות, השרירים והמפרקים. מחקרים מראים שפעילות גופנית קשורה לתפקודי מוח טובים יותר ומפחיתה לחצים ודכאון, הקשורים בבעיות זכרון. פעילות גופנית משפרת את זרימת הדם לכל הגוף כולל למח, ולכן עוזרת בצמצום בעיות של ירידה בתפקוד הקוגנטיבי ושכחה. היא מסייעת בשמירה על משקל גוף בריא ותורמת גם לשמירה על התפקוד המיני, מאחר והיא משפרת את שחרור הורמוני המין, את בריאות הלב, את הגמישות, את המצב רוח ואת הבטחון העצמי. כל הגורמים התורמים לבריאות מינית טובה.

תזונה בריאה ומגוונת חשובה לא פחות. גם היא תורמת לבריאות הלב ולמניעת מחלות כלי דם ומחלות לבביות אחרות. תזונה עשירה בסיבים, הכוללת הרבה פירות, ירקות ודגנים, מסייעים לפעילות מערכת העיכול, לבריאות המוח ולשמירה על המשקל.

יש לתחזק ולאמן את שרירי המוח באופן קבוע ע"י קריאה, נגינה, משחקי חשיבה  ותחביבים חדשים. יש לשמור על חיי חברה פעילים, המונעים לחץ ודכאון, הקשורים בבעיות זכרון. ניתן לבלות זמן רב בקרב משפחה וחברים או להתנדב בעמותות שונות.

חשוב לתחזק את הגוף ע"י התמדה בביצוע פעולות יומיומיות כמו צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים, שימוש בתכשירים שונים לטיפוח העור, והימנעות מחשיפה מיותרת לשמש. הרכבת משקפי שמש להגנה על העיניים, שימוש באטמי אוזניים בזמן חשיפה לרעש חזק למניעת הידרדרות השמיעה, וצריכת תוספים וויטמינים כמו סידן, ויטמין D ואחרים. שעות שינה מספקות חשובות גם הן. יש להימנע ממתחים ולחצים מיותרים ואף לאמץ שגרת מדיטציה, שיכולה לסייע בכך. חשוב בנוסף, לבצע בדיקות שגרתיות, לטפל במה שצריך, ולא להדחיק בעיות שצצות. כך תמנעו החמרה שלהן והופעה של בעיות נוספות.

אף אחד מאיתנו לא יכול לעצור את תהליך ההזדקנות, אך כבר מגיל צעיר וגם במהלך ההזדקנות, אנחנו יכולים לבצע החלטות יומיומיות שישפיעו שנים קדימה, ישפרו את המצב הבריאותי שלנו, ויצמצמו את הבעיות המגיעות עם הזקנה.

לשיחת ייעוץ והכוונה ללא עלות

חייגו 072-395-1175

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן